Výroba plošných spojů
1. Připravit předlohu - vytisknout laserovou tiskárnou na folii pro laser. tiskárny (důležité!!) v co nejlepší kvalitě a nejlépe dvakrát a vteřinovým lepidlem slepit přesně na sebe (slepit pouze v rohách). Pro nejlepší výsledek neovlivňující tolik časy vytvořit a slepit hned dvě kopie.
2. Připravit desku - perfektně vyleštit a odmastit smirkovým papírem pod vodu
3. Nastříkat vrstvu fotocitlivé emulze POZITIV 20 - stříkat jsem každým směrem 2x. Ihned po nastříkání se zdá povrh velmi špatný, po cca 5 min. by měl být už jednolitý a bez vad. Nechal jsem nástřik zavadnout 10 min.
ihned po nástřiku
po cca 10 min. po nástřiku
4. Vytvrzení fotocitlivé vrstby v troubě při teplotě 70 °C po dobu asi 15 min.
po vytvrzení v troubě 15 min., teplota 70°C
5. Připravím si osvitovou lampu - typ OSRAM HQL 125W (koupeno u REPAMu za 100,- Kč/ks) na stojanu ve výšce cca 35 cm. V sérii s výbojkou je tlumivka 125W (paralelní spojení 3ks 40W tlumivek z horského slunce). Nepřipojovat bez tlumivky k síti - následuje výbuch a jističe dole (i na chodbě)!!!!
6. Rozsvítíme výbojku a necháme pořádně nastartovat - 5 min. Po cca 5 min. vložíme kolmo pod výbojku připravenou předlohu na DPS a na prkýnko a celé to zatížíme skleněnou tabulí. Pozor na správné otočení předlohy!!!
příprava předlohy pro osvit
osvit
7. Světlo necháme působit na desku - při pokusech 4,5 min. je nutné mít předlohu velmi kvalitní (dvě kopie na sobě, jinak se osvítí moc), při osvitu 3 min. je se mi nepodařilo dostatečně osvítit a vyvolat desku, záleží také na vrstvě fotocitlivého laku a nasycenosti vývojky, při osvitu 3min. 45s. je výsledek nejlepší, pro perfektní desku je nutné mít kvalitnější předlohu (dvě na sobě). Pokud jsou dvě kopie předloh přes sebe, není čas osvitu až tak kritický, bylo zkoušeno 4,25 minuty a výsledek byl skvělý.
doba osvitu 4,5 min., jedna předloha z laser. tiskárny
doba osvitu 3 min., jedna předloha z laser. tiskárny
doba osvitu 3 min. 45 s.., jedna předloha z laser. tiskárny
8. Vývojku připravíme lehce předem, aby se rozpustily granule NaOH - do misky nalejeme 400ml ne úplně ledové vody a na kuchyňské váze odvážíme cca. 3g NaOH (na váze problikává 2 se 4, spíše do 4)). Do vývojky vložíme osvícenou desku a mírně víříme vodu. Po určité době (30s až 5 min. v závislosti na vrstě laku, době osvitu a koncentraci vývojky) se omyje nasvícená vrstva laku - je třeba odhadnout kdy je hotovo. Pokud se vyvolá více, naruší to vodivé spoje, pokud se vyvolá málo, nevyleptájí se správně plochy které se mají vyleptat.
9. Vloží se do Chloridu železitého a standartně se vyleptá - čas je velmi individuální a je třeba sledovat (15min. až několik desítek minut v závislosti na kvalitě chloridu)